Ostatnie zdjęcia z wnętrza promu kosmicznego Atlantis

Widok z kabiny promu kosmicznego Atlantis. Zdjęcia pochodzą z collectspace.com, zostały wykonane w Orbiter Processing Facility 2 (OPF-2) w centrum kosmicznym imienia Kennedy’iego. Prom kosmiczny Atlantis został nazwany na cześć pierwszego amerykańskiego oceanograficznego statku badawczego RV Atlantis z 1930 roku. Wahadłowiec został zbudowany w 1984 roku. Poczynając od pierwszych misji związanych z tajnym programem gwiezdnych wojen w 1985 roku kończąc na misji zaopatrzeniowej International Space Station, ISS czyli międzynarodowej stacji kosmicznej w 2011 roku. Prom kosmiczny wykonał 32 misje spędzając łącznie 294 dni w przestrzeni kosmicznej.

Jedną z ciekawostek jest fakt, że mimo ekspresowego rozwoju informatyki na przestrzeni ostatnich lat komputery zainstalowane w wahadłowcu nie były modernizowane od momentu jego konstrukcji w 1984 roku. Wielkość pamięci RAM wahadłowca to jedynie 1MB, dla porównania w dzisiejszych komputerach domowych standardowo montowane są pamięci nawet do 8000 razy większe. W promach kosmicznych najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Nie było więc potrzeby by zmieniać system który był sprawdzony i spełniał swoje zadanie w sposób bezawaryjny przez 26 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>