Lotnictwo bez pilotów i kontroli ruchu lotniczego z F/A-18 SuperHornet

Lotnictwo USA zbliża się dużymi krokami do celu, jakim jest wprowadzenie zautomatyzowanego systemu prowadzenia walki i zwiadu opartego na bezzałogowych dronach operujących z lotniskowców bez pomocy pilotów. Testy przeprowadzone w lipcu tego rogu na lotniskowcu USS Dwight D. Eisenhower pokazały, że to co było uważane za fikcję dziś staje się codziennością.

Dziesiątki lądowań zostały przeprowadzone na samolocie F/A-18 Hornet, zastosowano oprogramowanie kontroli lotu związane z bezzałogowym samolotem X-47B.

Cytując Don Blottenberger’a z Marynarki Wojennej UCAS-D, głównego zastępcę kierownika tego programu : „Nie ma tu żadnego zdalnego sterowania, nie istnieje żaden drążek sterowy, nie ma nikogo kto pilotuje samolotem z lotniskowca. Za pomocą systemu wydajemy komendy a samolot je wykonuje w sposób autonomiczny”

Myśliwiec jedynie z pilotem na pokładzie bez drugiego członka załogi startował z lotniskowca następnie odlatywał na pewną odległość. Kontrola lotów na pokładzie okrętu wysyłała sygnał do komputera F/A-18, aby ten wracał nad okręt i lądował. Poniżej film z lądowaniem F/A-18, tym razem z udziałem pilota.

Podczas omawianych testów pilot stawał się pasażerem, który jednocześnie obserwował poczynania samolotu pozostając w gotowości, by przejąć kontrolę w przypadku gdyby coś poszło nie tak. Komputer całkowicie przejmował sterowanie nad samolotem przeprowadzając płynne lądowania. Nie było żadnych poprawek wprowadzanych przez osoby trzecie. Samolot sam wylądował kilkanaście razy komunikując się z systemem komputerowym na pokładzie lotniskowca.

Nie było to pierwsze automatyczne lądowanie na lotniskowcu. Od kilkunastu lat piloci US Navy w wyjątkowych okolicznościach zdają się na komputery. Podobnie jak piloci cywilni. Kluczowym elementem są tu testy systemu komputerowego, który w przyszłości będzie w stanie przejąć nie tylko obowiązki kontroli lotów ale też zastąpić samych pilotów sterując całym procesem w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>